3 MAJA- DZIESIĄTEGO

Opublikowano: niedziela, 10, maj 2015

            10 maja w Kościele Parafialnym w Starej Wsi odbyła się akademia trzeciomajowa (z tygodniowym opóźnieniem, ze względu na Pierwszą Komunię Świętą w dniu 3 maja). Występ był inny nieco niż wcześniejsze inscenizacje. Pojawiły się postacie historyczne, w strojach z epoki: caryca Katarzyna, grana przez Natalię Sadowską, król Prus Fryderyk, odtwarzany przez Pawła Pelaka, cesarz Austrii w wykonaniu Przemka Marczaka i ambasador Rosji, kreowany przez Krystiana Kaniosa.

DSC 0078 800x530

                O okolicznościach uchwalenia Konstytucji i jej znaczeniu opowiadali narratorzy: Ewelina Blacha i Miłosz Tylus, Karolina Sirko, Małgorzata Piędzia, Patrycja Mazur, Kinga Hajduk, Maciej Dolecki, Dominik Sękuła i Bartosz Baran. Postawiliśmy na prozę i fakty historyczne, jeden fragment wiersza wygłosiła Karolina. Przekaz słowny wzbogaciła prezentacja multimedialna, ukazująca najważniejsze postacie i zmiany terytorialne naszego kraju.

                Ważnym elementem uroczystości był „ Polonez 3 Maja”, zatańczony dostojnie przez sześć uczniowskich par w strojach ludowych, nagrodzony przez widownię brawami. Tańczyły następujące osoby: Weronika Kasperek i Bartosz Baran, Wiktoria Kasperek i Miłosz Tylus, Ewelina Blacha i Sebastian Wierak, Patrycja Mazur i Szymon Lipiec, Ewa Wierzchoń i Mateusz Mazurek, Kinga Zyśko i Dominik Sękuła. Kolejny raz wykorzystaliśmy damskie stroje podarowane szkole przez p. Alicję Mazur, męskie zostały wypożyczone ze Szkoły Podstawowej w Woli Gałęzowskiej. Dziękujemy!
            Całości dopełniły śpiewy- uwagę zwróciło męskie trio w składzie: Dominik Sękuła, Maciej Dolecki i Miłosz Tylus, wykonujące piosenkę „ Wolność” Róż Europy. Brawo, chłopcy! Może to był ten pierwszy krok w drodze do piosenkarskiej kariery? Finał należał do naszej utalentowanej wokalnie absolwentki- Marysi Kudła, która zaśpiewała jeszcze piękniej niż zwykle – tym razem piosenkę Jana Pietrzaka „Taki kraj ”. Kto nie wzruszył się wcześniej, słuchając Marysi, nie pozostał obojętny…

                Dziękujemy serdecznie Marysi za uświetnienie akademii, Oli Ląd za zrobienie zdjęć, p. Beacie Szmit za muzyczno- taneczne wsparcie, a rodzicom za „dopieszczenie ” strojów i dostarczenie artystów do Kościoła.

                Wielkie podziękowania należą się też Wam, Drodzy Uczniowie, za to, że podjęliście kolejny raz patriotyczno- artystyczne wyzwanie i zagraliście najlepiej jak umiecie!

                                                                                                                                   Grażyna Rakuś

                                                                                                               Magdalena Kotarska- Sędłak

Odsłony: 1990