Dzień Ziemi 2015

Opublikowano: środa, 22, kwiecień 2015

Tegoroczny Dzień Ziemi obchodzony na całym świecie 22 kwietnia zbiegł się w naszej szkole   z kolejną „kolorową” akcją Samorządu Uczniowskiego. Tym razem było zielono… Dało się zauważyć, że strojów w kolorze wiosennej trawy mamy nieco mniej niż czerwonych i niebieskich, ale wyobraźnia naszych uczniów nie zna granic. Jak nie udało się skompletować zielonej garderoby, to chociaż makijaż w tym kolorze, pastelami, na przerwie, w szkolnej toalecie!!!

Powróćmy jednak do Dnia Ziemi, w związku z którym podjęliśmy kilka działań:

  1. Gminny Konkurs Ekologiczny- przeprowadzony 13 kwietnia, podobnie jak we wszystkich szkołach naszej gminy. Uczniowie, którzy wykazali się największą wiedzą, wyjadą na wycieczkę w okolice Janowa, aby zgłębiać tajniki przyrody z kolegami z gminnych placówek oświatowych. Oto 15 wspaniałych przyrodników z klas IV- VI, którzy odbiorą tę nietypową nagrodę ( wg liczby punktów, malejąco): M. Sapuła,       P. Pelak, J. Sękowska, B. Baran, M. Sadło, K. Zyśko, E. Wierzchoń, M. Dolecki, M. Piędzia, K. Sirko, E. Sirko, K. Mróz, K. Hajduk, W. Kasperek, M. Sura. Dodać należy, że poziom uczniów był wysoki i wyrównany, wśród wymienionych laureatów wystąpiła tylko czteropunktowa różnica. Na szczególną pochwałę zasługują czwartoklasiści, najmłodsi uczestnicy zmagań, którzy wywalczyli tyle samo miejsc, co ich starsi koledzy. Gratulacje!!!
  2. Zbiórka śmieci w okolicy szkoły, w której udział wzięli uczniowie klas IV- VI z wychowawczyniami, w przeddzień Święta Ziemi. Ambitne plany udało się zrealizować. Oczyściliśmy pobocza dróg biegnących do naszej wsi od strony Bychawy, Batorza i Kraśnika. Efekt- to kilkanaście worów odpadów, które ktoś wcześniej musiał wyrzucić.   O tym, że przynajmniej jeden Eko- wandal został ukarany, świadczy pewne znalezisko- banknot o znacznym nominale. Możliwe, że wypadł razem z wyrzucanymi na poboczu drogi śmieciami i trafił w ręce pracowitej uczennicy. To taka mała zachęta na przyszłość, nawet z tego powodu warto sprzątać.
  3. Lekcje przyrody w klasach IV- VI, rozwijające myśl zawartą w haśle tegorocznych obchodów Dnia Ziemi: „ Z energią zmieńmy źródła”. Dzieci bez problemu odczytały sens tej zachęty do powszechniejszego wykorzystywania odnawialnych źródeł energii. Razem ustaliliśmy, że w około 20- 30% gospodarstw domowych uczniów klas IV- VI korzysta się z OZE w postaci baterii słonecznych. Młodzi użytkownicy przedstawiali korzyści płynące z zastosowania tego sposobu ogrzewania i przytaczali pozytywne opinie swoich rodziców. Cieszy, że już zmieniamy źródła energii!
  4. Nasadzenia roślin ozdobnych planowane na poniedziałek, 28 kwietnia. Od kilku lat staramy się upiększać szkolną posesję, w tym roku również zwróciliśmy się do uczniów z prośbą o przyniesienie sadzonek, z których wspólnie postaramy się skomponować fragmenty przyszkolnej zieleni.

Widzimy jeszcze potrzebę posprzątania poboczy drogi biegnącej przez Starą Wieś Drugą. Jeśli uczniowie wyrażą zgodę- zorganizujemy kolejne poszukiwania wyrzuconych pieniędzy.

                                                                                                            Wychowawczynie klas: IV, V i VI

Dziękujemy mamom uczniów za wyrozumiałość i pranie garderoby, która znacznie ucierpiała!

Odsłony: 1457