"Kredkobranie"

Opublikowano: środa, 13, październik 2021

 v

Podsumowanie AKCJI SZKOLNEGO KOŁA WOLONTARIATU „KREDKOBRANIE”

W dniach 06 – 07.10.2021r. Szkolne Koło Wolontariatu naszej szkoły prowadziło zbiórkę przyborów szkolnych i artykułów plastycznych w ramach Ogólnopolskiej Akcji Charytatywnej „Kredkobranie”. W akcję zaangażowali się uczniowie oraz nauczyciele, o czym świadczy piękny jej wynik. Zebrano łącznie 410 sztuk różnego typu artykułów szkolnych, które wysłano na adres Fundacji Ignatianum. Zebrane w czasie akcji artykuły zostaną przekazane dla dzieci i młodzieży mieszkających na Litwie i Ukrainie. Dziękujemy uczniom, rodzicom, nauczycielom, którzy włączyli się w naszą akcję. Życzymy, niech Wasza wrażliwość serca zostanie obficie wynagrodzona...bo każde dobro uczynione drugiemu człowiekowi powraca.

Sprzątanie Świata 2021

Opublikowano: środa, 13, październik 2021

sprz swiat2

Corocznym zwyczajem uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Franciszka Lebiedy w Starej Wsi wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie Świata Polska 2021”. W Polsce akcja Sprzątania Świata odbywała się już po raz 28. Hasło przewodnie tegorocznej edycji  brzmiało: „ Myślę, więc nie śmiecę” .

Uczniowie klas IV-VIII pod opieką nauczycieli zachowując sanitarny reżim rozeszli się we wszystkie strony świata i porządkowali teren wokół szkoły. Pamiętając, że Ziemia to nasz wspólny dom i to my musimy o niego dbać poszerzyliśmy akcję o wykonanie gazetki ekologicznej oraz grę edukacyjną „Pograj i …. uratuj Ziemię przed lawiną śmieci!”. Mamy nadzieję, że nasze wysiłki przyniosą wymierne korzyści Ziemi, a jednocześnie nam wszystkim.

                                                                                                                      Anna Piechocka

Czytaj więcej: Sprzątanie Świata 2021

EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW 2021

Opublikowano: wtorek, 12, październik 2021

EDJ

Od 2001 roku 26 września obchodzony jest Europejski Dzień Języków. Co roku tego dnia uczniowie naszej szkoły pogłębiają w sobie świadomość, jak ważnym elementem funkcjonowania w dzisiejszym świecie jest znajomość języków. W tym celu organizowane są różnorodne wydarzenia. W 2019 r. uczniowie mieli okazję posłuchać ciekawostek dotyczących wybranych języków, nauczyć się liczyć po hiszpańsku, rosyjsku i francusku, czy też spróbować swoich sił w angielskich łamańcach językowych. Dużo emocji wzbudził quiz sprawdzający wiedzę na temat krajów europejskich. Zawodnicy musieli dopasować słowa do języków, w których zostały one napisane i rozpoznać języki piosenek z Eurowizji Junior. W 2020 r. zorganizowane zostały konkursy plastyczno-językowe. Dzieci z klas młodszych miały za zadanie przedstawić słynną charakterystyczną europejską budowlę, a młodzież z klas starszych nagrać filmik, w którym w ciekawej formie opowiedzą o europejskim kraju.

Czytaj więcej: EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW 2021

DZIEŃ PATRONA 2021

Opublikowano: wtorek, 12, październik 2021

dzienpatrona2021

22 września obchodziliśmy 4. rocznicę nadania szkole imienia Franciszka Lebiedy. Tego dnia uczniowie wzięli udział w mszy świętej w kościele parafialnym oraz w apelu. Podczas spotkania zostały ogłoszone wyniki konkursu, który miał na celu przypomnienie oraz zgłębienie wiedzy dotyczącej Franciszka Lebiedy. Zadanie konkursowe przyjęło ciekawą formę - należało wykonać plakat przedstawiający profil Patrona na Facebooku. Najbardziej kreatywnymi osobami, które w ten sposób przybliżyły sylwetkę Pana Lebiedy byli:

Zuzanna Chanaj i Paweł Łaszcz (I miejsce), Magdalena Baran i Aleksandra Chanaj (II miejsce) oraz Klaudia Korpysa (III miejsce).

Gratulujemy zwycięzcom!

Wizyta w Państwowym Muzeum na Majdanku

Opublikowano: wtorek, 12, październik 2021

Majdanek Lublin

30 września uczniowie klasy ósmej odwiedzili Państwowe Muzeum na Majdanku. Podczas zwiedzania młodzież zobaczyła baraki, łaźnie, odkażalnie i komory gazowe, w których mordowano więźniów. Wysłuchała również wielu ciekawostek na temat życia codziennego uwięzionych oraz poznała sylwetki ludzi, którzy kierowali tymi przerażającymi zbrodniami. Wszyscy z powagą i w dużym skupieniu wsłuchiwali się w słowa pani przewodnik.

O tym jak wiele emocji wywołało to miejsce, świadczą ich słowa:

„Dzisiejszy wyjazd na pewno na długo pozostanie w mojej pamięci. Najbardziej pamiętam barak, w którym spali więźniowie, mieli bardzo złe warunki, nie było w nim toalety, a łózek było za mało. Każdy ich dzień był męczarnią. Przez pewien moment czułem obecność tych ludzi oraz ogromy smutek i wewnętrzną pustkę. Takie miejsca są bardzo ważne. Musimy pamiętać o tym, co się tam działo i zrobić wszystko, aby już nigdy się nie powtórzyło”.

 

Czytaj więcej: Wizyta w Państwowym Muzeum na Majdanku