Dzień Języka Ojczystego w naszej szkole

Opublikowano: czwartek, 14, marzec 2024

djo2

21 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto ma służyć promocji języka, a jego przesłaniem jest ochrona języków ojczystych.

Nasza szkoła, jak każdego roku, upamiętniła ten dzień. Na lekcjach języka polskiego, zajęciach z wychowawcą oraz szkolnych korytarzach uczniowie klas starszych brali udział w grach i zabawach językowych. Były to m.in. łamańce językowe, które dało się odczytać tylko za pomocą lusterek, memory oraz wykreślanka wyrazowa. Te dwie ostatnie gry są podsumowaniem innowacji pedagogicznej „Słówko tygodnia”, przeprowadzanej od początku roku szkolnego. To działanie obejmuje klasy IV -VI, a ma na celu rozwijanie słownictwa, ćwiczenie poprawności ortograficznej, poznawanie wyrażeń synonimicznych i antonimicznych, aby urozmaicać wypowiedzi pisemne, ustne oraz poznawać bogactwo naszego języka.

Dzień Języka Ojczystego to doskonała okazja, aby utrwalić poznawane co tydzień słowa, a także „pochwalić się” ich znajomością. Dotąd uczniowie poznali m.in. słowa: bynajmniej, ambiwalentny, asertywność, melancholia i wiele innych interesujących wyrazów, których użycie nie zawsze bywa takie oczywiste.

Święto upłynęło w miłej i przyjaznej atmosferze. Było okazją do wspólnej zabawy i uśmiechu. Uczniowie natomiast uświadomili sobie, że język polski jest naszym skarbem, symbolem narodowym i zawsze należy go pielęgnować.

djo1
djo2