W hołdzie lokalnym bohaterom

Opublikowano: wtorek, 31, październik 2023

rajd1

22 października Michał, Mikołaj, Dawid i Mateusz wzięli udział w IV Rajdzie Pamięci sierż. Juliana Bartoszka. Wydarzenie to jest hołdem dla wszystkich członków konspiracji, którzy tak jak on, nie mogli się cieszyć życiem w wyzwolonym kraju.

Jedenastokilometrowa trasa miała swój początek na ruinach pałacu w Bychawie i prowadziła przez rezerwat przyrody Podzamcze, cmentarz parafialny, Wolę Dużą, Skawinek, Kosarzew Dolny, a kończyła się w Alei Kasztanowej w Zaraszowie, gdzie na uczestników czekała pyszna grochówka i kiełbasa z ogniska. Głównym punktem marszu była kapliczka przy wjeździe do Zaraszowa – miejsce prawdopodobnej śmierci sierż. Bartoszka. Odczytany tam został Apel Pamięci, podczas którego wszyscy oddali hołd obrońcom naszej Ojczyzny, a przedstawiciele obecnych instytucji i stowarzyszeń złożyli wieńce i zapalili znicze. Wśród odczytanych uroczyście nazwisk lokalnych bohaterów znalazł się też Patron naszej szkoły Franciszek Lebieda. Chłopcy godnie reprezentowali szkołę podczas tego apelu i w imieniu całej społeczności zapalili przy kapliczce znicz pamięci.

Cieszymy się bardzo, że nasi uczniowie wzięli udział w tym wydarzeniu. Rajd okazał się wyjątkową lekcją historii i patriotyzmu oraz idealnym sposobem na aktywne spędzenie niedzieli.