BohaterON

Opublikowano: sobota, 10, listopad 2018

do_tekstu.jpg

W tym roku nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej akcji „BohaterON w Twojej szkole”, której celem jest upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego poprzez wysyłanie im kartek z osobistym podziękowaniem i wyrazami szacunku za bohaterską postawę.

Powstanie Warszawskie zapisało się na kartach historii jako jedno z najważniejszych wydarzeń kształtujących polską tożsamość. Było uosobieniem kluczowych wartości, takich jak patriotyzm, wolność czy determinacja w przeciwstawianiu się wrogom. Niestety, wśród kolejnych pokoleń świadomość jego znaczenia stopniowo zanika. W tym samym czasie odchodzą od nas ostatni Powstańcy, którzy pełnią fundamentalną rolę w podtrzymywaniu pamięci, przedstawiając wydarzenia tamtych dni z bezpośredniej perspektywy. Ludzie Ci zasłużyli na naszą wdzięczność, pamięć i szacunek – akcja BohaterON pozwala każdemu na wyrażenie tego w symboliczny sposób.

W akcji wzięli uczniowie klas II-VIII. Z zainteresowaniem wysłuchali informacji na temat Powstania Warszawskiego oraz wspomnień jednego z Powstańców. Następnie z dużym zaangażowaniem przystąpili do pisania osobistych życzeń na specjalnych kartach. Mogli w ten sposób przekazać podziękowania, wyrazy szacunku i podziw. Niektórzy ozdobili kartki rysunkami: oprócz serc i kwiatów pojawiły się biało-czerwone flagi oraz symbole Polski Walczącej.