SPOTKANIE Z DOGOTERAPEUTAMI

Opublikowano: wtorek, 08, kwiecień 2014

„Ciekawe zawody – interesujący ludzie” - pod takim hasłem tegoroczny Samorząd Uczniowski zainicjował spotkania z interesującymi ludźmi, którzy wykonują ciekawe zawody. Jest to niecodzienna okazja do tego, aby nasi uczniowie poszerzali swoją wiedzę na temat profesji, które w przyszłości mogą stać się ich źródłem samorealizacji i zarobkowania.

Szkoła podstawowa to jeden z początkowych etapów nauki, który służy zdobywaniu elementarnych i podstawowych umiejętności potrzebnych do dalszego życia i kształcenia. Na tym etapie nie odnajdziemy ani w podstawie programowej, ani w siatce zajęć lekcyjnych zagadnień z zakresu doradztwa zawodowego, bo to nie ten czas i wiek naszych żaków. Na wybór zawodu uczniowie będą mieli szansę podczas dalszych szczebli kształcenia. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby już od najmłodszych lat pokazywać dzieciom, z jakimi zawodami mogą się spotkać w przyszłości oraz co jest ważne i potrzebne, aby je wykonywać. Dlatego też Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej w Starej Wsi Drugiej jednym ze swoich działań uczynił nowatorską akcję „Ciekawe zawody – interesujący ludzie”, której celem jest zapraszanie do szkoły ludzi, wykonujących ciekawe zawody. W przeciągu całego roku szkolnego, w naszej szkole, zagoszczą cztery osoby, reprezentujące różne zawody, które teoretycznie i praktycznie zapoznają naszych uczniów z tym, czym zajmują się każdego dnia.

            Pierwsze spotkanie z tego cyklu miało miejsce w dn. 12 XI 2013r. w budynku naszej szkoły. Już od rana, z wielkim zniecierpliwieniem, wszystkie dzieci oczekiwały przybycia dogoterapeutów (zwanych inaczej kynoterapeutami) ze Szkoły „Super Psy Dogoterapia Lublin”. Mieli oni opowiedzieć nam o swojej pracy i zapoznać z jej specyfiką. Dodatkową atrakcją było to, że wspólnie z nimi miały przybyć psy, które pracują z dziećmi upośledzonymi, autystycznymi i osobami starszymi.

Kiedy nadeszła godzina spotkania i nasi goście przekroczyli próg szkoły, poruszenie było ogromne. Po wejściu na salę pań: Joanny Kozak i Marzeny Łuszczek oraz Tajry (miał przybyć do nas jeszcze jeden pies – Wanilia, ale niestety dzień wcześniej uległ wypadkowi) rozpoczęła się lekcja z zakresu dogoterapii. Na początku Panie przedstawiły się i opowiedziały, czym się zajmują. Dzieci dowiedziały się z kim i w jakim celu pracują zwierzęta. Następny punkt spotkania dotyczył prawidłowego żywienia psa i bezpiecznego z nim kontaktu. Ile razy dziennie trzeba poić psa? Co należy dawać mu do jedzenia, a czego unikać? Jak nie drażnić zwierzęcia? Co zrobić, gdy zostaniemy zaatakowani przez czworonoga? Te i inne pytania nie pozostały podczas spotkania bez odpowiedzi. Po części teoretycznej nadszedł czas na praktykę. Uczniowie, wspólnie z Paniami, przygotowali dla Tajry szereg piętnastu zadań, które zostały wykonane przez psa w obecności dzieci. Następnie, wszyscy obecni na spotkaniu uczniowie wzięli udział w zawodach sportowych. Najpierw Tajra pokazała maluchom jak przechodzić przez tunel, a następnie dzieci wykonywały te same czynności. Z łyżeczką, na której było pożywienie dla psa, szły po linie, aby go nakarmić. Ostatnią częścią spotkania był indywidualny kontakt z psem. Dzieci podchodziły do niego i głaskały go. Jeśli pojawiały się jakieś pytania związane z tematem dogoterapii, Panie chętnie na nie odpowiadały. Na zakończenie spotkania każdy uczestnik dostał odznakę „Super Przyjaciel – Super Psa”.

Godzinne spotkanie minęło bardzo szybko, ale pozostawiło wiele wspomnień i miłych wrażeń. Kto wie, może dla kogoś taka lekcja stanie się impulsem do wyboru przyszłej drogi zawodowej? Czy tak rzeczywiście będzie - zobaczymy w przyszłości, a przed nami kolejne spotkanie z interesującymi ludźmi, wykonującymi ciekawe zawody. 

Odsłony: 2031