Szkoła partnerem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bychawie

Opublikowano: wtorek, 16, grudzień 2014

        Miejska Biblioteka Publiczna w Bychawie otrzymała dotację na zakup nowości wydawniczych, w tym lektur szkolnych w ramach Programu Biblioteki Narodowej „Zakup nowości wydawniczych do bibliotek” – Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych zgodnie z potrzebami partnerskich bibliotek szkolnych – Priorytet 2. Całkowita wartość projektu wynosi : 10 333 zł. kwota dofinansowania  10 000 zł. Pozostała kwota stanowi wkład własny Biblioteki. Celem projektu jest wspieranie w formie partnerstwa biblioteki publicznej i bibliotek szkolnych dostępu do nowości wydawniczych uczniów szkół podstawowych i  gimnazjalnych oraz kształtowanie nawyków korzystania z wiedzy i informacji.

W maju bieżącego roku zostało podpisane porozumienia o współpracy ze szkołami podstawowymi w: Bychawie, Bychawce i Starej Wsi oraz Gimnazjum Nr 1 im. Obrońców Ojczyzny w Bychawie. Na mocy porozumień zakupione zostały lektury szkolne, literatura dziecięco-młodzieżowa zgodnie z potrzebami bibliotek szkolnych. Ponadto zainicjowanych zostało wiele wspólnych działań edukacyjnych i kulturalnych.

Projekt jest realizowany ze środków finansowych Biblioteki Narodowej  w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa www.mkidn.gov.pl/pages/posts/narodowy-program-rozwoju-czytelnictwa-2014-ndash-2020-4356.php

W ramach wspomnianego wyżej partnerstwa panie z klas I-III i nauczycielki języka polskiego sporządziły listę lektur szkolnych według najnowszej podstawy programowej i wybranych programów nauczania, które należało zakupić z projektu. Uczniowie klasy II wraz z wychowawcą przygotowali inscenizację wiersza J. Brzechwy „Na straganie” i zaprosili dzieci z oddziałów przedszkolnych, klasy I i III. Klasa V uczestniczyła w lekcji bibliotecznej dotyczącej wykorzystania źródeł bezpośrednich (różnego rodzaju słowników) w celu wzbogacenia słownictwa uczniów. W czasie pobytu w Filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Starej Wsi odbył się też Konkurs „Legendy naszego regionu” przeprowadzony w formie quizu. Lekcję i konkurs dla naszych uczniów interesująco przygotowała bibliotekarka pani Ewa Nieściór, za co jej bardzo dziękujemy. Uczniowie otrzymali nagrody za znajomość legend. Do naszej szkoły trafiły już nowe książki, pięknie obłożone w przeźroczyste okładki, które uczniowie mogą wypożyczać. Pani dyrektor Barbarze Cywińskiej dziękujemy też za przekazanie nam starych, aczkolwiek w dobrym stanie regałów do szkolnej biblioteki.

Odsłony: 1204