MALI ARTYŚCI....TO MY!

Opublikowano: czwartek, 17, kwiecień 2014

O tym, że każde dziecko już od najmłodszych lat przejawia mnóstwo talentów artystycznych, wie chyba każdy. Jednak bardzo często zdolności, które nie są pielęgnowane i rozwijane – ginął. Co zatem zrobić, aby nie zabijać dziecięcej wrażliwości na sztukę i rozwijać umiejętności aktorskie najmłodszych? Receptę na pracę z młodymi i wrażliwymi uczniami mają nauczyciele ze Szkoły Podstawowej znajdującej się w Starej Wsi Drugiej, którym nie brakuje chęci i pomysłów na szczepienie i pielęgnowanie zamiłowania do występów scenicznych.

Pretekstem do przygotowywania różnych przedsięwzięć artystycznych staje się głównie szkolny kalendarz uroczystości, których w ostatnim czasie nie brakowało. Nowy rok kalendarzowy rozpoczął się od wielu ciekawych inicjatyw.

19 I uczniowie naszej szkoły pojechali z występem jasełkowym do mieszkanek Domu Opieki im. Św. Brata Alberta w Bychawie, aby uprzyjemnić przeżywanie okresu świątecznego. Ta krótka, ale bogata w treści inscenizacja, pozwoliła widzom na przypomnienie sobie ważnych wydarzeń sprzed 2000 tysięcy lat. Łzy wzruszenia i uśmiechy radości mieszały się na twarzach mieszkanek, które od rana, z niecierpliwością, czekały na popołudniowy przyjazd dzieci. Cieszymy się, że było nam dane spędzić kilka chwil z osobami, dla których  niewiele ludzi ma czas na rozmowę czy wspólne świętowanie.

Kolejnym ważnym wydarzeniem był Dzień Babci i Dziadka obchodzony, z powodu ferii, w lutym. Tego dnia, już od rana, panowało wielkie poruszenie, nie tylko wśród uczniów, ale i rodziców. To ich zadaniem było upieczenie ciast na tę okazję. Dziadkowie dopisali jak zwykle! Wnuczęta, tuż po feriach zimowych, przystąpiły do przygotowań związanych z tym świętem  i choć niewiele miały czasu, włożyły całe swoje serca w próby, gdyż każde z nich chciało uszczęśliwić swoim występem babcię i dziadka. Na ten dzień  najmłodsi uczniowie przygotowali piosenki i wierszyki. Klasy I –III wystąpiły z koncertem życzeń i zaprezentowały utwory z lat młodości naszych dziadków i babć  m. in. : „Cała sala śpiewA z nami”, „Deszcze niespokojne”, „Czerwone jagody”, „Orkiestry dęte” i inne. Prezentowany repertuar dodatkowo wzbogacały krótkie inscenizacje do piosenek . Świętujący tego dnia wysłuchali także wielu życzeń, obejrzeli dwa układy taneczne w wykonaniu zespołu tanecznego „Pauza”. Uroczystość uświetniła także uczennica klasy VI, która zaśpiewała piosenkę pt. „Kawiarenki”. Miłym akcentem na zakończenie dnia było wręczenie dziadkom upominków, własnoręcznie wykonanych przez dzieci.

Ostatnim przedsięwzięciem, które pozwoliło na zaskoczenie widzów talentem artystycznym naszych uczniów były Walentynki. Z tej niecodziennej okazji, uczniowie uczęszczający na zajęcia koła teatralnego, przygotowali (wspólnie ze swoim opiekunem) spektakl słowno - muzyczny zatytułowany „Zakochani są wśród nas”. Nie zabrakło w nim tekstów mówionych, piosenek i tańców, a wszystko to zostało powiązane, jak na Dzień Zakochanych przystało, motywem wzajemnej sympatii. Wykorzystane w spektaklu wiersze pokazały, jak wygląda zauroczenie w świecie owadów i zwierząt. Współczesna wersja fragmentu dramatu Szekspira „Romeo i Julia” zwróciła uwagę na obraz prawdziwej miłości. Zabawne teksty i ciekawe rozwiązania sceniczne wywarły na odbiorcach pozytywne wrażenie. A jak na szczęśliwą miłość przystało, nie zabrakło ślubu i wesela z licznymi niespodziankami.

Patrząc na przygotowywane w naszej szkole części artystyczne cieszymy się, że mamy tylu zdolnych i utalentowanych uczniów, którzy pod okiem kadry pedagogicznej mogą pracować i rozwijać się. Mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości również uczniowie z innych szkół będą mogli podziwiać naszych małych artystów w przedsięwzięciach przygotowywanych z myślą o nich. A pomysłów na takie inicjatywy nam – nauczycielom nie brakuje.

Odsłony: 1775