„ Trzymaj formę!” w Starej Wsi Drugiej

Opublikowano: niedziela, 26, styczeń 2014

W bieżącym roku Szkoła Podstawowa w Starej Wsi dołączyła do grona ponad pięćdziesięciu placówek w województwie, realizujących Ogólnopolski Program Edukacyjny „ Trzymaj formę!”. To już ósma edycja tego przedsięwzięcia. Omawiany program współorganizowany jest przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz Polską Federację Producentów Żywności Związek Pracodawców, w ramach realizacji strategii WHO (Światowej Organizacji Zdrowia)dotyczącej diety, aktywności fizycznej i zdrowia.

Partnerami programu są: Agencja Rynku Rolnego oraz Instytut Medycyny Wsi w Lublinie.

Patroni honorowi to: Minister Edukacji Narodowej, Minister Zdrowia, Minister Sportu i Turystyki oraz Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także Instytut Żywności i Żywienia, Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW w Warszawie a także Federacja Konsumentów.

Celem głównym programu "Trzymaj formę!" jest zwiększenie świadomości uczestników dotyczącej wpływu żywienia i aktywności fizycznej na zdrowie. Program pomaga rozwijać zainteresowania uczniów i poszerza ich wiedzę o świecie. Służy promocji aktywności fizycznej, uczy prawidłowego, czyli zróżnicowanego i zbilansowanego sposobu odżywiania się, ze szczególnym uwzględnieniem odpowiedzialności indywidualnej za zdrowie i zasady wolnego wyboru.

Treści programowe dotyczą trzech głównych zagadnień: żywienia dzieci, aktywności fizycznej oraz elementów edukacji konsumenckiej i są zbieżne z zapisami zawartymi w podstawie programowej. Dlatego też o tym, jak „trzymać formę”, będziemy mówić na lekcjach przyrody, wychowania fizycznego, a także podczas godzin z wychowawcą w klasie V i VI. Za część żywieniowo- konsumencką odpowiada p. Grażyna Rakuś, aktywność fizyczną promować będzie p. Beata Szmit.     Pierwsze kroki zostały poczynione- na zebraniu poinformowano rodziców o objęciu dzieci programem, a także wręczono im ulotki zawierające informacje na temat żywienia dzieci. Podobne materiały otrzymali uczniowie. Kolejne działania przed nami.