Innowacje pedagogiczne w naszej szkole

Opublikowano: piątek, 25, październik 2013

Rok szkolny rozpoczął się na dobre. Wszyscy uczniowie zdążyli już wciągnąć się w wir szkolnych obowiązków. Poranne pobudki, wyprawa do szkoły, a tam lekcje, przerwy, spotkania z przyjaciółmi, prace domowe. Niejeden ze szkolnych żaków może rzec, że to nuda, ale na pewno nie powiedzą tego uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Starej Wsi Drugiej, na których od nowego roku szkolnego czeka mnóstwo atrakcji i nietypowych form edukacyjnych.

Wszyscy nauczyciele, którzy pracują w naszej szkole postanowili, że w bieżącym roku szkolnym wdrożymy nowe, niestosowane dotąd metody edukacyjne.

Pierwszą z nich było zaproszenie do społeczności szkolnej nowego członka. Jest nim „Pan Zeszycik” – trójwymiarowa postać, która towarzyszy uczniom na szkolnym korytarzu i udziela wskazówek jak dbać o nowo założone zeszyty przedmiotowe.

Kolejnym, nowym pomysłem jest organizowanie akcji flash mob, która ma propagować twórczą naukę, trudnych zasad ortograficznych. Raz w miesiącu, uczniowie będą gromadzili się na jednym ze szkolnych korytarzy, aby uczyć się i utrwalać zasady ortograficzne poprzez naukę piosenki, w rytm której będzie można rapować czy tańczyć krakowiaka. Co prawda o akcji nie będziemy się informowali internetowo czy przez smsy, jak wynika z definicji akcji flash mob, ale jak przystało na szkołę niewielkich rozmiarów, wystarczy hasło „Ortograficzna przerwa muzyczna” i już wszystko jasne! Śpiewamy, rapujemy, tańczymy, a przede wszystkim uczymy się. Dla wszystkich, którym melodia i słowa piosenek ortograficznych – jak to mówią – nie wpadną w ucho, mamy przygotowaną pomoc plastyczną. Od września na naszych korytarzach zagościł „Ortograficzny ciąg plastyczny”. Wzdłuż nich są umieszczone słowa, w których trudność ortograficzna została przedstawiona za pomocą rysunku. Mamy nadzieję, że takie metody edukacyjne przyniosą zamierzone efekty.

Nietypowe zmiany pojawiły się również w działaniach profilaktycznych. Patrząc na pokolenie „3 E” (takie określenie usłyszałam kiedyś o współczesnych dzieciach, które swój wolny czas spędzają przed trzema ekranami równocześnie: telewizora, laptopa i telefonu komórkowego) chcemy nauczyć ich efektywnego spędzania czasu wolnego i pokazać, jak można dbać o swoje zdrowie. Stąd też pomysł na akcję „Trzymaj się prosto”. Raz na dwa miesiące, wszyscy uczący się i pracujący w naszej szkole, będą zbierali się podczas przerw w jednym miejscu, aby wspólnie ćwiczyć aerobik. Pierwsze takie spotkanie miało już swoje miejsce 25 X. Podczas trzech przerw (9.00, 9.55, 11.00) uczniowie i nauczyciele zbierali się na placu przy szkole, aby pokazać, że sport to zdrowie. W akcję włączyli się wszyscy. Nawet Pani Dyrektor ćwiczyła z całą uczniowską bracią. Tego dnia wszystkich w szkole obowiązywał jeden strój – dresy. Zabawa była przednia. Dostarczyła nam mnóstwo radości. Wystarczy zresztą popatrzeć na zdjęcie. Wszyscy w szkole czekają już z niecierpliwością kolejnej edycji tego przedsięwzięcia.

Patrząc na wydarzenia, jakie odbyły się lub odbędą w naszej szkole w najbliższym roku szkolnym, można przytoczyć słowa jednego z obecnych przebojów zespołu „Piersi”: „Będzie, będzie zabawa, będzie się działo…”, a o wszystkich działaniach i przedsięwzięciach będziemy informowali na bieżąco, na łamach naszej gazety lokalnej.

Odsłony: 1507