Wycieczka do Zamościa

Opublikowano: poniedziałek, 26, wrzesień 2022

Zamosc
21 września odbyła się wycieczka klas IV-VIII do Zamościa. Wyjazd na Zamojszczyznę to doskonała okazja, aby odwiedzić miejsce, gdzie został pochowany Franciszek Lebieda. Dlatego też pierwszym punktem naszej wycieczki był cmentarz w Dzierążni. Tam uczniowie zapalili znicze i złożyli wiązankę na grobie Patrona.
Następnie udaliśmy się do Zamościa. Pierwszą atrakcją były warsztaty Tęczowe laboratorium. Podczas zajęć uczniowie odkrywali świat niesamowitych reakcji chemicznych, tworzyli mikstury ze zmieniającymi się kolorami, pianą i bąbelkami. Największe emocje wywołał eksperyment z suchym lodem, w wyniku którego powstała czarodziejska mgła.
Po zabawie w chemików przyszedł czas na zwiedzanie Zamościa. Rozpoczęliśmy od trasy turystycznej Nadszaniec - Bastion VII. Pan przewodnik opowiedział o początkach fortyfikacji otaczającej miasto i oprowadził nas po największym z bastionów. Przeszliśmy podziemnymi korytarzami, galeriami strzelniczymi i kazamatami, a w jednym z pomieszczeń obejrzeliśmy film o historii Zamościa. Niezapomnianą atrakcją był wystrzał z prawdziwej armaty, zwłaszcza że wykonał go nasz uczeń - Maciej z klasy V.
Następnie przeszliśmy na Rynek Wielki, jeden z najpiękniejszych miejskich placów w Polsce.  Spacerując, podziwialiśmy zabytkowy ratusz i piękne renesansowe kamienice. W drodze do autokaru zatrzymaliśmy się jeszcze przy pomniku Jana Zamoyskiego i zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie na tle Bramy Szczebrzeskiej (oraz goniącej nas deszczowej chmury).