Święto Konstytucji 3 Maja

Opublikowano: wtorek, 04, maj 2021

„Dzień trzeci maja, jako rocznicę Konstytucji 1791 roku, ustanawia się w całej Rzeczypospolitej Polskiej jako uroczyste święto po wieczne czasy” - pisano w 1792 roku w jednomyślnie przyjętej ustawie oficjalnie wprowadzającej pierwsze w polskiej historii święto narodowe.

Konstytucja uchwalona 3 maja 1791 roku, to ustawa regulująca życie polityczne i społeczne w I Rzeczypospolitej. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną i spisaną, po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.

Postanowienia były rewolucyjne, doniosłe na miarę epoki. Reformy ustawy rządowej nie uratowały suwerenności Polski, pozostała jednak pamięć, tradycja i szacunek względem polskiej myśli prawniczej i politycznej.
Konstytucja stała się tradycją kulturową Polaków i trwałym elementem europejskiej tradycji konstytucyjnej. Do dzieła Konstytucji oraz patriotyzmu jej twórców nawiązują kolejne pokolenia Polaków. Choć obowiązywała w sumie przez 14 miesięcy, do dzisiaj jest jednym z fundamentów polskiej tradycji i powodem do dumy dla Polaków.

W tym roku uczniowie naszej szkoły poprzez wywieszenie flagi narodowej, zrobienie zdjęcia i przesłanie na stronę szkoły uczcili 230 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Przesłane zdjęcia zamieszczono w galerii.

                                                                                 Anna Piechocka