Opublikowano: środa, 17, marzec 2021

djo8.jpg

Messenger, WhatsApp, Viber, Microsoft Teams, Skype – każdego dnia wielokrotnie korzystamy z komunikatorów internetowych. Za pomocą narzędzi do przesyłania natychmiastowych komunikatów między dwoma lub wieloma urządzeniami rozmawiamy z przyjaciółmi czy dogadujemy z rodziną proste codzienne czynności, takie jak odbiór dziecka ze szkoły, lista zakupów lub wizyta u lekarza. Korzystamy z nich często i… szybko – nierzadko zapominając o dziewięciu niezwykle istotnych literach – znakach diakrytycznych. A przecież ą, ę, ś, ć, ż, ź, ł, ń, ó są charakterystycznymi elementami języka polskiego!

Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, który corocznie obchodzony jest 21 lutego, przygotowaliśmy kilka ciekawostek dla uczniów. W zaciszach klasowych uczniowie klas młodszych naszej szkoły poznawali historię związaną z ustanowieniem Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, wdrażali się do poprawnego pisania SMS–ów oraz e-maili. Wysłuchali tekstów czytanych przez wychowawców, a także gościa, który najmłodszym uczniom kojarzy się z książkami, czyli Pani Ewy Nieściór, której bardzo serdecznie dziękujemy za nieocenioną pomoc i zaangażowanie. Dzieci rozwiązywały zadania, quizy, łamigłówki i rebusy tematycznie związane z tym dniem, mogły wykazać się także umiejętnością recytacji wierszy. Dodatkowo uczniowie kl. I otrzymali Wyprawki Czytelnicze, które zostały przygotowane przez Instytut Książki w ramach kampanii „Mała książka- wielki człowiek”, której celem jest rozwój czytelnictwa wśród dzieci.

Mamy wielką nadzieję, że tego typu działania pogłębią wiedzę na temat naszego języka ojczystego a także rozbudzą miłość do książek oraz pasję czytania od najmłodszych lat.