W ŚWIECIE BAJEK I BAŚNI

Opublikowano: poniedziałek, 17, luty 2020

W dniu 11.12.2019 r. uczniowie klas młodszych w godzinach porannych wyruszyli na wycieczkę do Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie, gdzie czekało na nich wiele atrakcji. Zostali podzieleni na 3 grupy i wraz ze swoimi opiekunami podążali kolejnymi etapami wycieczki.

Jednym z etapów wycieczki było odwiedzenie krainy „Soria Moria”, gdzie panuje wieczna zima. To miejsce pochodzi z jednej z najpopularniejszych baśni norweskich opowiadającej o zamku, który przedstawiony jest jako kraina szczęścia, a jego poszukiwanie to częsty motyw innych bajkowych narracji Północy. Zadaniem uczniów w tym miejscu było odpowiedzenie na trudne pytania dotyczące krainy zimy i tym sposobem pokonanie Królowej Śniegu. Za dobre odpowiedzi dzieci otrzymywały tak zwane „runy”. Dzięki wspólnej pracy w grupie uczniom udało się pokonać Królową Śniegu i w krainie „Soria Moria” zapanowała wiosna.

Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie wystawy „Bajkowy Świat”. Jest to miejsce o wspaniałej bajkowej scenerii – pełne dźwięków i barw. Stąd dzieci wyruszyły w podróż pociągiem, który przewiózł je przez bajkowe krainy: na lądzie, pod wodą, w kopalni, w powietrzu, a nawet w kosmosie. Po niezwykłej podróży uczestnicy wycieczki przeszli do bajkowego, różnokolorowego, pełnego kwiatów ogrodu, gdzie mogły wszystko podziwiać i troszkę się pobawić. Następnie był spacer obok niezwykłej ściany z zagadkami, ogromnego drzewa i śpiącego smoka. Oglądaliśmy także projekcję filmu o przygodach Koziołka Matołka.

Wszyscy uczestnicy wycieczki brali również udział w warsztatach „KarmeLOVE Koziołki”. W trakcie zajęć dzieci dowiedziały się jak w magiczny sposób, bez użycia maszyn powstają karmelkowe lizaki i cukierki. Po chwili wyjaśnień, każdy uczestnik przystąpił do przyozdabiania swojego – karmelowego lizaka.

Na koniec pobytu w Europejskim Centrum Bajki dzieci przeszły do sali kinowej, gdzie obejrzały film pt. „Czerwony Kapturek – prawdziwa historia.” Poznały troszkę inną historię Czerwonego Kapturka, z pełną energii babcią i jej szalonymi przygodami na czele.

W przerwach pomiędzy kolejnymi etapami uczestnicy wycieczki zaglądali do „Magicznej księgarni”, gdzie kupowali pamiątki z wycieczki związane z bajkami: książki, maskotki, breloczki, magnesy, przyborniki itp. W godzinach wieczornych wszyscy, pełni wrażeń, szczęśliwie wrócili do swoich domów.