Wyjazd do Państwowego Muzeum na Majdanku

Opublikowano: czwartek, 10, październik 2019

zdjęcie.jpg

25 września nasi ósmoklasiści wraz z uczniami Szkoły Podstawowej w Woli Gałęzowskiej zwiedzili Państwowe Muzeum na Majdanku. Młodzież w skupieniu i z wyraźnym zainteresowaniem słuchała przewodnika, który przeprowadził ich trasą pokonywaną niegdyś przez więźniów obozu. Od bramy głównej przeszli, przez łaźnie i komory gazowe, aż na pole III, gdzie mieli okazję zwiedzić baraki obozowe i poznać warunki życia więźniów.  Na koniec zobaczyli również krematorium i Mauzoleum, gdzie znajdują się prochy pomordowanych. Wizyta w muzeum była dla uczniów ważnym przeżyciem. Niektórzy podzielili się swoimi wrażeniami.

Uważam, że wycieczka do muzeum na Majdanku, była bardzo ciekawa. Gdy weszłam na teren muzeum, odczułam niepokój. Podczas opowiadanych przez przewodnika historii związanych z tym miejscem oraz ich pokazywania  odczuwałam strach. Trudno było mi uwierzyć, że kiedyś ludzie byli tacy okrutni.

uczennica klasy VIII

Wizyta w owym muzeum była dla mnie nowym, a zarazem niezwykle przygnębiającym doświadczeniem, które na pewno na długo pozostanie w mojej pamięci. Zrozumiałam, jak bardzo cierpieć musieli więźniowie byłego obozu koncentracyjnego, jak wstrząsające tortury były na nich dokonywane. Najbardziej poruszyły mnie zardzewiałe, stojące obok siebie piece, w których palono zwłoki niewinnych ludzi. Nie dało się ukryć wzruszenia, ponieważ wyobrażenie prawdziwych osób, które prawie 80 lat temu opuściły w tym miejscu  rodziny, pozostawiły swoje cele i marzenia, jest nad wyraz pesymistyczne.

Kinga

Na Majdanku było ciekawie dowiedziałam się dużo informacji na temat tego obozu koncentracyjnego. Pan przewodnik opowiadał jego historię. Było trochę strasznie, jak sobie wyobrażałam, że tam kiedyś znajdowali się ludzie i każda z tych osób miała bardzo małe szanse na przeżycie.

Karolina

Majdanek to miejsce, które przywołuje straszne myśli. Kiedy przechodziliśmy obok wszystkich baraków, miałem gęsią skórkę. Byłem zszokowany, kiedy dowiedziałem się, ile ludzi tam zginęło.

Maciej

Wycieczka do muzeum na Majdanku wzbudziła we mnie patriotyzm, mogliśmy chociaż trochę zrozumieć to, co przeżywały osoby, które tam się dostały. Kiedy byliśmy w baraku pełnym butów, to był szok że aż tyle osób musiało przeżywać ból i cierpienie. Tam, gdzie spali mieli, tylko 2 małe piecyki, bardzo małe.

Natalia

Majdanek jest to miejsce historyczne, straszne pod względem ilości zbrodni hitlerowców. Kiedy szliśmy czarną drogą, można było sobie wyobrazić innych ludzi, którzy byli gnani i bici na tej drodze. To wywoływało straszne myśli.

Piotr