Wyniki konkursu Kobiety Polskiej Niepodległości

Opublikowano: sobota, 10, listopad 2018

2018 jest rokiem wyjątkowym. Obchodzimy przecież 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. To okazja do świętowania wydarzeń z przeszłości, uczczenia pamięci bohaterów walczących o wolność Ojczyzny i do refleksji nad współczesnym patriotyzmem. W tym roku mija także sto lat od nadania praw wyborczych kobietom. To doskonały moment, aby podkreślić ogromną rolę kobiet w walce o niepodległą Polskę, ich zaangażowanie w budowanie silnej i wolnej Ojczyzny.

Z okazji tych dwóch wyjątkowych rocznic nasza szkoła zorganizowała międzyszkolny konkurs pod hasłem Kobiety Polskiej Niepodległości – Polski, które zapisały się w historii Ojczyzny, skierowany do uczniów klas VI-VIII. Głównym celem konkursu było przybliżenie sylwetek kobiet, które zapisały się w historii kraju na przestrzeni dziejów. Zaprezentowanie ich osiągnięć i wskazanie wartości, które pielęgnowały, przekazywały kolejnym pokoleniom i współczesnym sobie. Konkurs służył również rozwijaniu kreatywności uczniów, umiejętności wyszukiwania i selekcji informacji oraz doskonaleniu warsztatu pisarskiego.

W konkursie wzięło udział 25 uczniów z trzech szkół:

1. Szkoła Podstawowa im. F. Lebiedy w Starej Wsi Drugiej – 18 prac

2. Szkoła Podstawowa im. K. Koźmiana w Bychawce – 4 prace

3. Szkoła Podstawowa im. Z. Przewłockiej w Woli Gałęzowskiej – 3 prace

Zadanie uczestników polegało na przygotowaniu plakatu prezentującego sylwetkę zasłużonej Polski. Złożone prace dotyczyły następujących kobiet: Marii Curie-Skłodowskiej, Inki, Wisławy Szymborskiej, Zofii Przewłockiej, Emilii Plater, Królowej Jadwigi, Heleny Modrzejewskiej, Wandy Rutkiewicz, Ireny Iłłakowiczowej, Haliny Jędrzejewskiej, Anity Włodarczyk, Ireny Szewińskiej.

Spośród 22 prac spełniających kryteria konkursu, komisja w składzie:

1. Marta Żyśko

2. Grażyna Rakuś

3. Ewa Baran

wyłoniła następujących zwycięzców:

I miejsce – Karolina Lipiec,  Szkoła Podstawowa im. K. Koźmiana w Bychawce

II miejsce- Karolina Kanios, Szkoła Podstawowa im. F. Lebiedy w Starej Wsi Drugiej

Julia Sopoćko, Szkoła Podstawowa im. K. Koźmiana w Bychawce

III miejsce – Aleksandra Skoczylas,  Szkoła Podstawowa im. Z. Przewłockiej w Woli Gałęzowskiej

Piotr łaszcz, Szkoła Podstawowa im. F. Lebiedy w Starej Wsi Drugiej

Wyróżnienia: Weronika Krasucka, Szkoła Podstawowa im. K. Koźmiana w Bychawce

Piotr,  Szkoła Podstawowa im. Z. Przewłockiej w Woli Gałęzowskiej

Gorąco dziękujemy wszystkim uczestnikom i ich opiekunom z udział w konkursie, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy.