Dzień głośnego czytania

Opublikowano: środa, 17, październik 2018

1 października obchodziliśmy w naszej szkole Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. W tym roku, w związku z jubileuszem stulecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, uczniowie wysłuchali tekstów nawiązujących do ważnych wydarzeń z historii naszego kraju.

Młodszym dzieciom p. E. Baran odczytała jedną z najstarszych polskich legend o trzech braciach Lechu, Czechu i Rusie, opowiadającą o pochodzeniu godła i pierwszej stolicy naszej Ojczyzny. Uczniowie wysłuchali również bajki O Jasiu, co się uczyć nie chciał. Chłopiec nie przepadał za szkołą, wolał leniuchować, wagarować i grać w piłkę, niż odrabiać lekcje i zdobywać wiedzę. Zmienił jednak swoje podejście do nauki po rozmowie z dziadkiem, który opowiedział mu o przodkach walczących o wolną Polskę. Jaś zrozumiał, że nie może marnować trudu poprzednich pokoleń, które walczyły o wolność kraju, że powinien docenić tę wolność i wywiązywać się ze swoich obowiązków. Bajkę przeczytała dzieciom ich starsza koleżanka, Weronika Kasperek.

Uczniowie klas IV-VIII wysłuchali fragmentów noweli Elizy Orzeszkowej Gloria Victis będącej relacją jednego z epizodów powstania styczniowego. Świadkami tych walk były drzewa rosnące na polanie, na której znajduje się bezimienna mogiła. Opowiadają one o tym, co się wydarzyło przybyłemu wiatrowi, aby ten „rozniósł” tę historię po całym świecie.