Nasi uczniowie bezpieczni w sieci

Opublikowano: poniedziałek, 22, maj 2017

Jak unikać zagrożeń związanych z wykorzystywaniem nowoczesnych technologii? W jaki sposób reagować, gdy coś niepokojącego zdarzy się w sieci? Jak legalnie korzystać z materiałów dostępnych w internecie? Co to jest netykieta? Kiedy możemy mówić o hejcie? Na te pytania uczniowie Szkoły Podstawowej w Starej Wsi Drugiej odpowiedzą z łatwością.

 

Przygotowanie młodych ludzi do odpowiedzialnego korzystania z Internetu jest niezmiernie ważne. Choć większość z nich sprawnie obsługuje różnego rodzaju urządzenia i bez problemu porusza się po wirtualnym świecie, to nie zawsze towarzyszy temu świadomość, że pewne zachowania są złe lub wręcz nielegalne.W celu zwiększenia bezpieczeństwa dzieci online na początku roku szkolnego przystąpiliśmy do programu społecznego „Bezpiecznie Tu i Tam” realizowanego przez Fundację Orange.

bezpieczni w sieci 1 20170614 1925594070

W ramach tego projektu, w okresie od września do marca, podjęliśmy szereg działań mających na celu przygotowanie młodych ludzi do świadomego korzystania z internetu oraz do skutecznego reagowania na sytuacje zagrożenia w sieci. Uczniowie wszystkich klas uczestniczyli w cyklu zajęć edukacyjnych, podczas których uczyli się ostrożnego zawierania znajomości, rozpoznawania niewłaściwych zachowań w sieci czy odpowiedniego pobierania plików. Poznawali również zasady netykiety i pogłębiali swoją wiedzę na temat skutków uzależnień od gier komputerowych i internetu. Dowiedzieli się także, w jaki sposób reagować na cyberprzemoc. Doskonałą okazją do sprawdzenia zdobytej podczas zajęć wiedzy był piknik edukacyjny, podczas którego uczniowie wzięli udział w różnego rodzaju grach, zabawach i kwizach. Dużą atrakcją okazało się także „Sieciokino”, czyli seans kreskówek, których bohaterowie w zabawny i przystępny sposób ukazywali dzieciom zagrożenia wynikające ze stosowania nowych technologii oraz wskazywali możliwości rozwiązywania pojawiających się problemów. Nasze działania skierowane były również do rodziców. Podczas zorganizowanego we wrześniu spotkania zostali zapoznani z celami i zadaniami programu. Otrzymali także ulotki z dokładną instrukcją, jak wziąć udział w specjalnie stworzonym dla nich kursie internetowym, w którym znajdą wiele ważnych porad, o tym jak chronić swoje dzieci w internecie. Jesteśmy dumni, iż wspólnie zrealizowaliśmy wszystkie zadania i wzmocniliśmy kompetencje cyfrowe naszych podopiecznych oraz własne w zakresie znajomości zasad bezpieczeństwa online i mądrego korzystania z nowych technologii.

                                                                                                               koordynator projektu

                                                                                                                       Ewa Baran